Громадська рада міжнародних експертів утворюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посади суддів Вищого антикорупційного cуду. ГРМЕ є допоміжним органом ВККСУ.
Строк повноважень членів ГРМЕ становить 18 місяців. ГРМЕ забезпечує відповідність кандидатів на посади суддів ВАКС критерію доброчесності, знань і практичних навичок.
Членами Громадської ради міжнародних експертів призначені особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, мають досвід роботи в інших країнах не менше ніж п’ять років із здійснення процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення в суді чи здійснення судочинства у справах, пов’язаних з корупцією.
Повноваження ГРМЕ:
1) ГРМЕ збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду;
2) ГРМЕ надає Вищій кваліфікаційній комісії суддів України інформацію щодо кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду;
3) ГРМЕ бере участь у спеціальному спільному засіданні у передбачених цим Законом випадках;
4) ГРМЕ вживає заходів до захисту персональних даних, інформації з обмеженим доступом, які стали відомі Громадській раді міжнародних експертів, її членам у зв’язку із здійсненням їх повноважень.
Детальніше про правові підстави функціонування ГРМЕ та її повноваження визначено у Статті 9 Закону «Про Вищий Антикорупційний Суд».
Історія функціонування ГРМЕ:
Перший склад ГРМЕ почав свою роботу під час утворення Вищого антикорпційного суду в 2018 році. Вперше законом була передбачена Рада, що скаладається із іноземців, які оцінюють канидатів за критерієм доброчесності. Успішна реалізація такої моделі конкурсу в 2018 році поклала подальшій участі міжнародних експерів в реформуванні системи правосуддя в Україні.